|
Egészséges mama, egészséges baba...
Hogyan táplálkozzunk
Az utóbbi években sokat hallunk az egészséges életmódról, az egészséges táplálkozásról, a sok mozgás szükségességéről. Bizonyított, hogy a táplálkozás nagyon fontos szerepet játszik az egészség megőrzésében.
A betegségek közel 30 százaléka helyes táplálkozással megelőzhető, bizonyos betegségek lefolyása pedig meggyorsítható. A megelőzés sehol nem érvényesül olyan hatékonyan, mint a szülészeti gyakorlatban, hiszen nemcsak az anya, hanem a magzat egészségét is védjük. Az újszülött akkor lesz várhatóan egészséges, ha a terhes nő még nem terhes állapotban, teherbeesése előtt is egészséges. Ezért fontos az egészséges életmód megtanulása, lehetőleg már gyermekkorban. A helyes táplálkozás - melyben a minőség, nem pedig a mennyiség a döntő! - elősegíti a kismamák jó közérzetét és egészséges, érett újszülöttek születését.Az állapotos nő napi energiaszükséglete 2900 kcal/nap. A teljes kalóriaszükséglet 20-30 százalékát érdemes zsírokkal fedezni, azaz napi 60-80 mg-ot. A zsírokat elsősorban telítetlen zsírsavak formájában, vagyis növényi eredetű zsírokkal kell felvenni. Ez a zsírban oldódó vitaminok felszívódásához szükséges. Fehérjéből napi 90 grammra van szükség, szénhidrátokból pedig napi 300-350 grammra. A ballasztanyagok, rostok fogyasztása a megfelelő bélműködéshez, a székrekedés elkerüléséhez elengedhetetlen.
A terhesség alatt megnő az anya vitamin- és ásványi-anyag-szükséglete.
Vegyes táplálkozás esetén kifejezett hiány nem fordul elő, de ikerterhességnél fiatalkorúak terhességnél, vegetáriánus diétát folytató terheseknél, drog-, alkoholfogyasztó és dohányzó nőknél fokozódik a szervezet igénye a vitaminok és ásványi anyagok iránt. Az egészséges terhesekre is jellemző, hogy időnként nagyon megkívánnak valamit. Ez a szervezet "bölcsességét" mutatja, hiszen a "megkívánás" olyan ételre irányul, amelyben a szervezetből hiányzó anyag rejlik.
link: egeszsegvedelem.wyw
| |