|
Kavarog a pocak
Gyakran előfordul, hogy a baba egészséges, jó az étvágya, szépen gyarapodik a súlya, de minden egyes szoptatás, etetés alkalmával az elfogyasztott tej egy részét visszaöklendezi. Nem az evést követő szokásos büfizésről van szó, hanem annál kicsit nagyobb mennyiségben jön vissza a táplálék. Ilyenkor a szülőkben felmerülhet, hogy nincs-e valami probléma a kisbaba gyomrával.
Az anyatej vagy a tápszer visszaöklendezése teljesen normális az újszülötteknél és a pár hónapos csecsemőknél; az emésztőrendszerük fejletlenségével magyarázható a dolog, a gyomor felső kapuja még nem zár olyan jól, mint felnőtt korban. Ez a kicsi növekedését nem befolyásolja, ugyanis a visszaöklendezett étel mennyisége elenyésző, nem vezet súlyveszteséghez, és általában úgy hat hónapos koruk körül megszűnik, mindenféle orvosi kezelés nélkül. Csecsemőkorban 'bukásnak' nevezik, amikor a lenyelt étel visszajön a baba gyomrából, és lassan kifolyik a száján. Hányásnak nevezzük, amikor az elfogyasztott étel sugárban jön vissza, és a baba szájától kicsit távolabb kerül.
Mi a teendő?
-
Etetés közben a baba legyen félig ülő pozícióban, sose etessük fektetve.
-
Ügyeljünk arra, hogy a baba lassan egyen, ne kapkodja a levegőt. Etetés közben álljunk meg néha, büfiztessük. Szoptatás közben lényeges, hogy a baba a mellbimbó udvarát vegye szájába. Ha cumisüvegből tápláljuk a csecsemőt, akkor szerezzünk be olyan cumit, amely megakadályozza a csuklást.
-
Tartsuk be az etetési időpontokat, és csak fokozatosan ritkítsuk az evéseket. Ha a szoptatások között túl sok idő telik el, akkor valószínűleg jóval gyorsabban folyik majd az anyatej, arra kényszerítve a babát, hogy mohóbban faljon. Ezen kívül, ha a kicsinek sokat kell várnia az étkezésre, akkor elkezdi öklét, ujjait a szájába tuszkolni, idegesebb lesz etetés alatt is, és így nagyobb a valószínűsége, hogy több levegőt nyel evés közben.
-
Etetés után, hagyjuk, hogy a baba nyugodtan lélegezzen, ne rázzuk, mozgassuk óvatosan.
-
A szoptatás után legalább fél órát várjunk, mielőtt lefektetjük a picit, és fektessük a jobb oldalára, így könnyebben fog lélegezni.
-
Ha mindezek ellenére a baba gyakran visszaöklendezi az ételt, akkor tanácsos felkeresni a gyermekorvost, lehet, hogy étrendváltozásra lesz szükség. Amikor a baba elkezd szilárdabb táplálékot, például zöldségpüréket enni, általában javul a helyzet, mert a szilárdabb táplálékot nehezebben öklendezi vissza.
| |